Dorfin S.C.


 

PIT 2019 r. – rozliczenie podatku za 2018 r.

Końcowy termin składania rocznych zeznań podatkowych zbliża się wielkimi krokami. W 2019 roku ustawodawca przygotował dla płatników sporo nowości i zmian w wielu kluczowych obszarach prawa podatkowego i zasad rozliczania PIT. Mowa między innymi o usłudze Twój e-PIT, wspólnych rozliczeniach ze współmałżonkiem, czy też nowych ulgach. Nowelizacja tych reguł sprawia, że dla własnego spokoju warto sięgnąć po wsparcie profesjonalnych firm zajmujących się dziedziną księgowości.

 

Rozliczenie podatku za 2018 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2019 roku. Dotyczy to w szczególności osób, które składają PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39. Mimo dość długiego terminu nie warto czekać na ostatni moment. Cały proces, jeśli oczywiście chcemy sporządzić PIT samodzielnie, może przyspieszyć wynajęte do tego celu biuro rachunkowe.

 

Twój e-PIT 2018

Resort Finansów uruchomiło w tym roku nową usługę o nazwie„Twój e-PIT”. Na czym ma polegać? W tym roku fiskus po raz pierwszy w całości przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 oraz PIT-38. Zeznania te trafią do 15 lutego na Portal Podatkowy, który będzie dostępny pod adresem podatki.gov.pl. Każdy podatnik będzie mógł zapoznać się z rozliczeniami skarbówki. W tym celu należy należy zalogować się używając profilu zaufanego lub za pomocą danych autoryzujących, do których należą:

- PESEL/NIP
- data urodzenia
- kwota przychodu za rok poprzedni
- kwota jednego z przychodów za rok 2018

Każdy podatnik będzie mógł zweryfikować i zaakceptować PIT bez wprowadzania w nim zmian, poprawić niektóre elementy lub uzupełnić dane.

 

Terminy złożenia i zwrotu podatku

Co w sytuacji, jeśli podatnik złożył PIT osobiście, jeszcze przed 15 lutego? Automatycznie uznaje się, że zeznanie wpłynęło do urzędu z dniej 15 lutego. W przypadku, gdy podatnik nie wykona żadnego ruchu ani nie rozliczy deklaracji samodzielnie ani też przez biuro rachunkowe, KAS przygotuje PIT i z dniem 30 kwietnia 2019 roku uzna go za zaakceptowany dokument, bez możliwości wniesienia uwag czy zmian. Nowelizacja przepisów wprowadza także inne niż do tej pory terminy zwrotu nadpłaty podatku, który wynosi teraz 45 dni od daty rozliczenia zeznań złożonych elektronicznie.

 

Jakie ulgi podatkowe?

W przypadku uzupełnienia danych chodzi w szczególności o uściślenie na przykład tego, na jaki cel przekazuje się 1% podatku. W zeznaniu przygotowanym przez urząd będą bowiem informacje z roku poprzedniego. Istotnym aspektem są także liczne zwolnienia i ulgi. Jeśli chodzi o te ostatnie mowa np. o uldze na dzieci, leki, sprzęt rehabilitacyjny. Zmianie uległa kwestia rozliczania się współmałżonków. Dotychczas wspólne rozliczenie możliwe było tylko na podstawie terminowo złożonego zeznania. OD tego roku także korekta PIT, złożona już po 30 kwietnia, będzie dawać prawo do wyboru rozliczenia wspólnego, jako samotny rodzic lub też do rezygnacji z tych form.

 

Działalność nierejestrowana

Istotna modyfikacja przepisów związana jest z wprowadzoną w ubiegłym roku możliwością prowadzenia działalności niezarejestrowanej, czyli wykonywaną we własnym imieniu i na własną rzecz, z której osiąga się miesięcznie maksymalnie 1050 zł przychodu. Zgodnie z obecnymi przepisami przychód z tego rodzaju pracy należy uwzględniać jako inne źródła. Zmienia się także księgowość prac dorywczych i sezonowych. Od zeznania za 2018 rok należy rozliczać zarobek z sezonowych prac w gospodarstwie rolny w ramach umowy o pracy przy zbiorach. Przychód uzyskany z tego typu stosunku zalicza się do innych źródeł przychodu.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: biuro księgowe w Zielonej Górze - Biura rachunkowe Dorfin.